Diyabet Okulu
08 Şubat 2022

DİYABET OKULU
Diyabet; sık görülen, kontrol altında tutulmazsa erken yaşta ölümlere ve sakatlığa yol açan, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yaşam boyu izlem ve tedavi gerektirir. Diyabet gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde giderek artmaktadır. Günümüzde küresel boyutta diyabet salgınından bahsedilmektedir. Ülkemizde de diyabet hızla artmaktadır. Nüfus artışı, yaşam süresinin uzaması, kentleşme, yaşam tarzı değişiklikleri (sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite azlığı) gibi etkenler diyabetin hızla artmasında rol almaktadır.
Diyabet Okulumuz, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı” diyabetli hasta eğitimlerinin diyabet okulu adı altında standardize edilmesi planlandı. Bu kapsamda hastanemizde, 2019 tarihinden itibaren diyabetli bireyler ve yakınlarına yönelik ‘Diyabet Okulu’ açıldı. 

Ayda bir kez düzenlenen programda;  Uzm. Dr. Sema IŞIK(dâhiliye uzman doktoru), Fizyoterapist, Diyetisyen ve Diyabet Eğitim Hemşiresi Gülhan USTA tarafından eğitim verilmektedir. Diyabet Okulu kapsamında eğitim sonrasında diploma verilmektedir. 

Amacımız diyabetli bireylerimizin interaktif  katılımını ve hastalık hakkında bilinçlenmesini sağlamaktır. Eğitimlerimizde diyabetli bireylerin gündelik hayatta karşılaştığı sorunlar, diyabetin organlar üzerinde yapacağı olumsuz etkiler ve hasarların önlenmesi, diyabetli bireylerde beslenmede nelere dikkat edeceği, egzersizin önemi insülin uygulamaları, evde kan şekeri takibi ile ilgili konularda bilgi verilmektedir. Diyabetin tedavi bileşenlerinden biri de eğitimdir. Bu nedenle tüm diyabetli bireylerin eğitim alması önerilmektedir.

  • WhatsApp Image 2022-02-08 at 11.37.13.jpeg
  • WhatsApp Image 2022-02-08 at 11.38.27.jpeg
  • WhatsApp Image 2022-02-08 at 11.38.27 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2022-02-08 at 11.38.28.jpeg